Nitriansky mechanizovaný prápor nadobudol medzinárodný charakter
V priestoroch Centra výcviku Lešť a Akadémie OS SR v Liptovskom Mikuláši vrcholí cvičenie Slovenský Štít 2018, ktoré je podľa náčelníka GŠ OS SR generálporučíka Daniela Zmeka vyvrcholením výcvikového roka a prípravy bojových prvkov 2. mechanizovanej brigády. Témou cvičenia je mechanizovaná brigáda pri plnení operácií na zachovanie bezpečnosti a ochranu územia Slovenska v súčinnosti so spojencami z NATO.
Cvičenie sa uskutočňuje ako dvojstupňové veliteľsko-štábne cvičenie s čiastočným vyvedením vojsk s podporou simulačných technológií. Cieľom cvičenia, ktorého riadiacim je ZNGŠ- NŠ generálmajor Miroslav Kocian, je poskytnúť komplexné výcvikové príležitosti na precvičenie zvýšenia a upevnenia profesionálnych schopností a odborných zručností veliteľov, štábov a jednotiek na všetkých úrovniach velenia a riadenia OS SR pri plánovaní, príprave a uskutočnení vojenského ťaženia, spoločných operácií a plnení taktických úloh. Reálnu taktickú činnosť vojsk v teréne s bojovými streľbami zaisťuje nitriansky mechanizovaný prápor. Jeho veliteľ, podplukovník Vladimír Dutka pripomína, že útvar v čase cvičenia nadobudol medzinárodný charakter. „K práporu bola pričlenená tanková rota americkej armády a poľská motorizovaná čata. Zároveň zostavu americkej tankovej roty posilnili mechanizované čaty nášho práporu. Spočiatku som mal určitú obavu, ako bude táto medzinárodná spolupráca vyzerať pri plnení reálnych úloh, ale postupom času sa celý prápor podarilo zladiť. Na cvičení sa predovšetkým zameriavame na vedenie obranných a útočných aktivít, prekračovanie vlastných vojsk smerom vpred, vedenie mobilnej obrany. Keďže k práporu prišla tanková rota a motorizovaná čata, je väčší tlak na štáb práporu, aj na mňa. Lebo predsa len zahraničné jednotky majú trochu iné postupy, vedenie boja, rýchlosť manévru, palebnú silu, na čo sme pri výzbroji, ktorou disponuje náš prápor neboli zvyknutí.“
Veliteľ práporu si pochvaľuje prácu svojho štábu vedeného majorom Ivanom Petríkom, veliteľa druhej mechanizovanej roty kapitána Petra Sochora, ktorému prepodriadili americkú tankovú čatu, veliteľa tretej mechanizovanej roty kapitána Petra Bystrianskeho, do ktorého zostavy zasa pribudla poľská motorizovaná čata, či veliteľa prieskumnej čaty čerstvého poručíka Gabriela Kollera, ktorý spoločne so svojím skúseným zástupcom rotným Matúšom Füllüpom úzko spolupôsobia s americkou prieskumnou čatou. Podplukovník Dutka oceňuje aktívny prístup pri plnení úloh cvičenia zo strany veliteľky americkej tankovej roty kapitánky Katherine Hathaway či veliteľa poľskej motorizovanej čaty podporučíka Dawida Grobelskeho.
Celkovo sa cvičení Slovenský Štít 2018, ktoré vo svojej hlavnej fáze prebieha od 23. do 27. septembra, zúčastňuje 1474 vojakov zo slovenských ozbrojených síl, americkej, poľskej, českej a maďarskej armády, ktorí majú k dispozícii 160 kusov kolesovej a 55 kusov pásovej techniky.