V Trenčíne cvičili podporu spojeneckých jednotiek počas konfliktu na našom území
Komplexne poskytnúť podporu jednotkám NATO nasadených na území SR, na základe záväzkov vyplývajúcich z dohôd medzi SR a spojeneckými vojskami, bolo cieľom samostatného štábneho nácviku Veliteľstva Síl výcviku a podpory, ktorý sa uskutočnilo 14. marca v Trenčíne.
Námet štábneho nácviku, ktorým bola „podpora zo strany hostiteľskej krajiny spojeneckým ozbrojeným silám na území Slovenska“, dokonale preveril postupy a plány pre podporu zo strany hostiteľskej krajiny v zodpovednosti Síl výcviku a podpory.
Simulované nasadenie jednotiek NATO pod vedením DJTF (Deployable Joint Task Force – nasaditeľné spoločné účelové zoskupenie síl) v sile motorizovanej brigády bolo zasadené do situácie pri vypuknutí prihraničného konfliktu medzi jednotkami našich ozbrojených síl a militantnými skupinami susednej krajiny „Rightland“. Konflikt bol vyvrcholením dlhodobo zlej ekonomickej situácie v súvislosti s nedostatkom nerastných surovín v Rightlande.
Samostatný štábny nácvik bol rozdelený do troch fáz. V prvej - prípravnej - fáze spracovali príslušníci odboru pre operácie Veliteľstva Síl výcviku a podpory špecifikáciu cvičenia, námet a samotné organizačné nariadenie. Spoločná príprava cvičiacich sa uskutočnila 12. marca, v rámci ktorej bol objasnený námet a špecifikácia cvičenia. Výsledkom vykonávacej fázy bol draft Operačného plánu (OPLAN) veliteľa SVaP s definovaním spôsobilostí a možností Síl výcviku a podpory podporovať spojenecké jednotky z pozície hostiteľskej krajiny. Na záver cvičenia boli vydané úlohy na dopracovanie všetkých potrebných dokumentov k tvorbe operačného plánu.
Samostatný štábny nácvik je prvým nácvikom v tomto roku, v rámci ktorého bol vytvorený prvý draft OPLAN-u veliteľa operačného veliteľstva na podporu spojencov na našom území. Draft je zároveň východiskovým dokumentom pre komplexný štábny nácvik, ktorý sa uskutoční v apríli tohto roka s cieľom vypracovať finálnu verziu OPLAN-u.
Vyvrcholením procesu tvorby operačného plánu bude samostatný štábny nácvik v septembri 2013, ktorý preverí použiteľnosť a relevantnosť operačných dokumentov v rámci modelovania možných situácií. Na tento účel Veliteľstvo Síl výcviku a podpory využije modul JEMM (Joint Exercise Module Management), ktorý dôkladne preverí pripravenosť všetkých cvičiacich plniť úlohy spojené s riešením podpory spojeneckých jednotiek na našom území.