Odborné taktické cvičenie NEPREKONANÁ LINIA
10. októbra v ranných hodinách bola v rámci odborného–taktického cvičenia s názvom „NEPREKONANÁ LÍNIA“ rozohraná simulovaná situácia v priestore Posádkového cvičiska Biela Hora, na ktorú okamžite reagovali cvičiaci prieskumnej batérie a batérie podpory velenia Samohybného delostreleckého oddielu pod velením pplk. Ing. Andreja STAŠKA.
Z dôvodu zhoršenia vnútropolitickej a ekonomickej situácie u „VÝCHODNÉHO“ sa skupinám utečencov prenikajúcim z juhozápadnej Ázie a severnej Afriky, darí relatívne jednoducho prenikať k hranici so „SLOVENSKOU REPUBLIKOU“ a v určitých miestach ju prekračovať. Súčasťou skupín migrantov sú často aj bývalí príslušníci vojenských a polovojenských skupín ktorí sa zúčastnili ozbrojeného konfliktu vo svojich krajinách a sú podozriví zo spáchania vojnových zločinov. Z toho dôvodu došlo v prihraničných oblastiach s „VÝCHODNÝM“ k zhoršeniu bezpečnostnej situácie. Zo strany starostov prihraničných obcí sa množia žiadosti na radikálne riešenie situácie, ktorá v pohraničných regiónoch nastala. Ministerstvo obrany bolo požiadané o plnenie asistenčných úloh v prospech ministerstva vnútra. NGŠ vydal smernicu, ktorej cieľom je zabezpečiť ochranu hranice s „VÝCHODNÝM“.
Reakcia na simulovanú situáciu bola cvičiacimi zvládnutá na dobrej úrovni. Vydaná operačná úloha si vyžiadala vybudovanie základne, zriadené kontrolného prepúšťacieho miesta, vykonávanie hliadkovacej činnosti na štátnej hranici a činnosť na vchode do základne. Velitelia a príslušníci jednotiek boli popri svojej bežnej činnosti vystavení mnohým neočakávaným situáciám.
Cieľom cvičenia bolo u veliteľov prieskumnej batérie a batérie podpory velenia preveriť ich spôsobilosť riadiť podriadené jednotky počas plnenia úloh ochrany štátnej hranice. Velenie batérie bolo tiež precvičované v zhromažďovaní informácií a ich analýze, spracovaní hlásení o situácii a ich odovzdávaní. Rovnako bola preverovaná schopnosť plánovania a riadenia činnosti podriadených pri plnení úloh neočakávaného ohrozenia, schopnosť rýchleho zhodnotenia situácie a správneho rozhodovania sa pri náhlej zmene situácie a riadenie pohotovostného systému jednotky počas ohrozenia priestoru zodpovednosti. Precvičovalo sa aj zavádzanie optimálneho „Battle Rhytm“ počas plnenia operačnej úlohy.
Jednotky boli preverované zo spôsobilosti na obranu a ochranu zaujatého priestoru pri rutinných činnostiach a pri vzniku neočakávaných situácií, za schopnosti udržania bojovej efektívnosti jednotiek počas plnenia úloh pod dlhodobou fyzickou a psychickou záťažou.
"Pohotové a primerane reakcie cvičiacich jednotiek potvrdili pripravenosť jednotiek na plnenie náročných úloh v rámci domáceho krízového manažmentu pri ochrane štátnej hranice", skonštatoval riadiaci celého cvičenia pplk. Ing. Andrej STAŠKO veliteľ Samohybného delostreleckého oddielu.